1 Temmuz 2018 Pazar

bir karikatür

belleğimde, zaman zaman gözlerimin önüne gelen ve bana, aşkı daha iyi anlatacak başka bir şey olamaz, dedirten bir karikatür var.

fakat bu karikatür, fanatik mizah dergisi okuru olduğum günlerden mi kalma yoksa daha yakın bir zamanda internetin derinliklerinde karşıma çıkan bir şey mi bilmiyorum.

*

karikatür konuşmasız. sessiz sedasız sekiz kare ya da 'an'dan oluşuyor.

ilk karede yüzü sağa dönük bir erkek, ikinci karede yüzü sola dönük bir kadın var. her ikisi de sıradan. hatta, bu sıradan oluşu garantiye almak için karikatürist her ikisini de biraz çirkince çizmiş. üçüncü kareye gelmeden anlıyoruz ki bunlar birbirine doğru yürüyor.

kaldı ki, üçüncü karede birbirlerini görünce durum kesinlik kazanıyor. düşünce balonlarına bakılırsa sadece birbirlerini görmemişler, aynı zamanda birbirlerinde dünyanın en yakışıklı adamı ve en güzel kadınını da görmüşlerdir.

dördüncü karede bunun bir "ilk görüşte aşk" olduğu ortaya çıkar. çünkü, birliktedirler; el ele yüz yüze.

beşinci karede mutludurlar. bütün "mutlu aşk"lar gibi; çiçekler, kelebekler, denizin üzerine asılı bulutlar ve güneş.

altıncı karede belli ki biraz zaman geçmiştir. düşünce balonlarında ayakların suya değdiğini, hem kadının hem erkeğin muhatabını olduğu gibi gördüğünü fark ederiz. yani sıradan, hatta çirkin.

yedinci karede her şeyi anlatan yine düşünce balonlarıdır. kadın dünya güzeli, erkek hayvan gibi yakışıklıdır. ama bir farkla: bu defa herkes kendini "bişey" sanmaktadır.

sekizinci ve son karede kendini yakışıklı ve güzel sanan iki insan zıt yöne ve farklı maceralara doğru yürümektedir.

4 yorum:

lydia dedi ki...

yazınızı okurken, defterime yıllar önce kaydettiğim bir şiir geldi gözümün önünde durdu.
karikatürünüzdeki resimleri kelimelere dökermişçesine yazılmış bir şiir. arayıp buldum:

bir zamanlar öylesine sıkı tuttun ki beni
öylesine yakındık ki
göğüs göğüse yapıştık
içinden geçtik birbirimizin
ve sırt sırta
yine yabancı kaldık

harriet goldhor lerner

Hayal Kahvem dedi ki...

heyy... karikatür betimleme yapmışsınız siz. hemen mahmut ve pınar'a okutacağım. bakalım nasıl yorumlayacaklar? feci merak ettim:)

cafedelotus dedi ki...

soracak başka soru yokmuş gibi �� sadece şunu sormak istedim. "hayvan gibi yakışıklı erkek"e bir örnek verilebilir mi acaba ?��

verbumnonfacta dedi ki...

@lydia,
bence de şiir ve karikatür örtüşmüş. belki de bütün ilişkilerin yazgısı aynı olduğu içindir bu örtüşme.

@hayalkahvem,
n'apmışım n'apmışım? benim hiçbir şey yaptığım yok belleğimde kalanı anlatmaya çalışmaktan başka. eğer örtük bir mesaj içermiyorsa, mahmut ve pınar'a selam.

@cafedelotus,
"hayvan gibi yakışıklı erkek" zevkiniz ne olursa yakışıklı olduğunu reddedemeyeceğiniz herhangi bir erkek olabilir. kıvanç tatlıtuğ ya da kenan imirzalıoğlu mesela.